Windows 10 systemem bez haseł – już wkrótce

Reklamy

Czas pozbyć się haseł. Microsoft zapowiedział, że już wkrótce Windows 10 będzie mógł stać się systemem wolnym od tej formy zabezpieczeń.

Microsoft wie, że hasła to przestarzała forma zabezpieczeń, która najzwyczajniej w świecie nie daje takiej ochrony, jakiej można oczekiwać w czasach, gdy na komputerach przechowywane są bardzo cenne dane. Dlatego też zamierza sprawić, że Windows 10 będzie systemem bez haseł. Całkowicie bez haseł.

„Dziesiątka” już teraz pozwala na logowanie się z wykorzystaniem alternatywnych sposobów, ale czas na krok naprzód. Duża aktualizacja systemu Windows 10, zaplanowana na pierwszą połowę 2020 roku (20H1), wprowadzi kilka istotnych nowości, wśród których pojawi się nowa opcja eliminująca hasła. Użytkownik będzie mógł wybrać jedną z metod uwierzytelniania, na przykład zdjęcie twarzy lub odczyt linii papilarnych i całkowicie wyłączyć opcję „hasło”. W takiej sytuacji pole do wprowadzania ciągu znaków w ogóle nie będzie się wyświetlało na ekranie logowania.

Jest to kolejny ważny krok w kierunku przyszłości bez haseł: z jednej strony bezpieczniejszej, z drugiej – wygodniejszej. Nie będzie trzeba wymyślać skomplikowanych ciągów znaków i obawiać się o to, czy uda się je spamiętać, a do tego przestanie istnieć problem haseł słabych i wielokrotnie wykorzystywanych (to znaczy: stosowanych do logowaniu w różnych serwisach). Oczywiście zabezpieczenia biometryczne też nie są doskonałe, ale to już temat na inny artykuł…

 

źródło: benchmark.pl