Polecane płyty główne pod procesory Intel

Polecane płyty główne pod procesory Intel
Reklamy

Zastanawiasz nad kupnem dobrej płyty głównej dla procesora firmy Intel? W cyklu TOP polecamy interesujące modele – zarówno z podstawką LGA 1151, jak i LGA 2066.

Chętni do zakupu dobrej płyty głównej Intel, muszą zwrócić szczególną uwagę na model chipsetu. Procesory Core 8-mej i 9-tej generacji zadziałają bowiem tylko na płytach głównych z chipsetami serii 3xx, pomimo tego, że mają one tę samą podstawkę co płyty poprzednich generacji. Są to płyty główne zarówno do procesorów Celeron, Pentium, Core i3, Core 5, jak i Core i7. Jeśli jesteś zainteresowany płytami głównymi przeznaczonymi dla procesorów AMD – nie omieszkaj zajrzeć do naszego zestawienia polecanych płyt.

Polecane płyty główne pod procesory Intel:

  • MSI H310M PRO-M2
  • Gigabyte B360 Aorus Gaming 3
  • MSI MPG Z390I Gaming Edge AC
  • ASUS Prime Z390-A
  • ASUS ROG Rampage VI Extreme Omega

Oprócz płyt głównych z segmentu mainstream (podstawka LGA 1151) równocześnie na rynku funkcjonują płyty główne z segmentu high-end (podstawka LGA 2066). To najlepsze płyty główne dla procesorów Intel. Przeznaczone są one dla najwydajniejszych procesorów Intela, w tym modeli Core i9. Płyty te wyróżniają się większą liczbą linii PCI Express, oraz czterokanałowym kontrolerem RAM, więc są wyposażone zwykle w aż 8 banków pamięci DDR4 (obsługa do 128 GB RAM).

Im wyższy numer chipsetu, tym większa funkcjonalność płyty głównej. Podstawową funkcjonalność zapewniają najtańsze płyty H310, pośrodku oferty znajdują się modele B360 i H370, a najwięcej możliwości udostępnia chipset Z370 i jego następca Z390. Zmiany głównie dotyczą obsługi linii PCI Express (możliwość podłączenia większej liczby urządzeń), obsługi pamięci RAM o wysokim taktowaniu, czy możliwości podkręcania (OC). Wkrótce należy się spodziewać kontrataku Intela w segmencie CPU, a więc i… nowych płyt głównych.

Wśród płyt głównych rozpiętość cenowa jest bardzo duża, ale już płyta główna do 500 lub 700 zł zapewni nam świetne parametry. Czy kupimy płytę główną Intel do 200 zł? Tak, ale tylko w przypadku modeli pod procesory poprzednich generacji, np. płyt z chipsetem H110. Warto rozejrzeć się wśród promocji – niektórzy producenci oferują zwrot gotówki (tzw, cashback) za zakup konkretnych płyt głównych.

 

źródło: benchmark.pl

No comments yet.

Join the Conversation

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy