Jaką kamerkę do streamowania wybrać? TOP 5

Reklamy

Streamujemy na potęgę. To już nie tylko gry, ale i poradniki, vlogi czy scenki z życia. Wspólny mianownik? Kamerka do komputera. A jaką wybrać, by na pewno spełniła nasze oczekiwania? Oto 5 kamerek internetowych, które są idealne do streamowania.

Streaming online

Moda na streamowanie trwa w najlepsze. Wystarczy spojrzeć na Twitcha, gdzie aż roi się od transmisji z rozgrywek z Apex Legends, Fortnite, Minecraft czy League of Legends, z ich ostatnim hitem – Teamfight Tactics. A to nie wszystko, bo przecież streamować można także na PlayStation 4 czy Xbox One. Gracze chętnie korzystają z każdej możliwej opcji by pochwalić się swoimi osiągnięciami. Ba, streamować na żywo potrafią nawet drony, aparaty cyfrowe i kamerki pokroju Dji Osmo Pocket.

Jeśli jednak chcemy bawić się w streamera publikując materiały prosto sprzed naszego peceta, czy to transmitując przy okazji własną rozgrywkę czy vlogując, potrzebujemy dobrej kamery internetowej. Raz, że jest wygodniejsza w obsłudze, bo wszystkim da się sterować prosto z ekranu o komputera, a dwa – że zostały stworzone przede wszystkim po to by jak najlepiej pokazywać naszą twarz. Do streamowania w sam raz.

Kamerka internetowa do komputera – na co zwracać uwagę?

Wybierając kamerkę do streamowania z pewnością pierwsze na co zwracamy uwagę to rozdzielczość. Najtańsze modele potrafią rejestrować obraz w HD 720p, najdroższe zaś w UHD 4K.  I choć rozdzielczość jest istotna, bo od niej zależy jakość obrazu, to jednak znacznie ważniejsza przy streamowaniu jest płynność nagrania. Nikt nie lubi przeskakującego filmu.

Warto więc zawsze sprawdzić w ilu klatkach na sekundę kamerka rejestruje obraz. Najczęściej wartość ta sięga 30 kl/s, przy czym, co istotne, nie zawsze oznacza to stałą szybkość nagrywania. W przypadku droższych kamerek może pojawić się także wybór między 30 a 60 kl/s.

Ta druga wartość pojawia się jednak najczęściej przy niższej rozdzielczości niż maksymalna. Pamiętaj, że sporo zależy też od twojego łącza internetowego – bez dobrej przepustowości na nic wysokie rozdzielczości czy superpłynność.

Podczas streamowania liczy się oczywiście nie tylko obraz, ale i dźwięk. Polecane przez nas kamerki oferują w tym względzie różne rozwiązania. Niektóre z nich posiadają możliwość nagrywania dźwięku w stereo, inne – tylko mono. Większość zaś posiada układy redukujące ewentualne zakłócenia i szum otoczenia.

A czym kierowaliśmy się dobierając kamerki do naszego zestawienia? Przede wszystkim krążącymi po Sieci opiniami użytkowników. Poza tym staraliśmy się by wszystkie polecane przez nas modele stanowiły swoisty przegląd cenowy – od dobrych i tanich kamerek do streamowania, po najlepsze, najbardziej innowacyjne, oferujące masę dodatkowych funkcji. Każdy powinien więc móc znaleźć tu coś dla siebie.

Jaką kamerkę do streamowania wybrać? Oto polecane modele:

  • Creative Live! Cam Sync HD
  • Microsoft LifeCam Cinema
  • Logitech HD Pro C920
  • Razer Kiyo
  • Logitech Brio 4K Stream Edition

 

źródło: benchmark.pl