AMD przygotowuje nowe procesory dla tanich PC

Reklamy

Nowe jednostki mają bazować na usprawnionej mikroarchitekturze Zen+. Można zatem podejrzewać, że zaoferują one nieco lepszą wydajność względem poprzednich modeli Athlon 200GE.

Procesory AMD Athlon 200GE, Athlon 220GE i Athlon 240GE okazały się hitem budżetowych zestawów komputerowych. Wygląda na to, że producent potajemnie przygotowuje ich następców.

Informacje o nowych modelach opublikował użytkownik o pseudonimie TUM_APISAK, który specjalizuje się w przeszukiwaniu sieci pod kątem nowych podzespołów. Nieoficjalnie wiadomo, że w planach producenta mają być dwa nowe modele: Athlon 300GE i Athlon 320GE. Na ten moment nic nie wiadomo o modelu Athlon 340GE.

Obydwa układy oferują dwa rdzenie/cztery wątki z usprawnionej generacji Zen+, a główna różnica sprowadza się do taktowania – model 300GE pracuje z zegarem 3,4 GHz, natomiast 320GE z zegarem 3,5 GHz. Można również podejrzewać zastosowanie dwukanałowego kontrolera pamięci DDR4 i zintegrowanej grafiki Vega 3. Dopisek E wskazuje na energooszczędną konstrukcję (TDP 35 W).

Zainteresowani nowymi Athlonami muszą uzbroić się w cierpliwość Na potwierdzenie specyfikacji oraz szczegóły na temat dostępności jednostek przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

 

Firma ASRock potwierdziła specyfikację procesorów Athlon 300GE i 320GE – miałyby one cechować się podobną specyfikację do poprzedników, ale będą bazować na nowych rdzeniach Zen+ i zaoferują nieco wyższe zegary.

Nadal nie znamy szczegółów na temat dostępności jednostek. Jeżeli jednak planujecie zakup starszego modelu z serii 2xxGE, warto wstrzymać się do premiery nowych 3xxGE – powinniśmy otrzymać nieco wyższą wydajność w podobnej (tej samej?) cenie.

 

Jeden z użytkowników chińskiego forum ChipHell opublikował zdjęcia procesora AMD Athlon 300GE (układ oznaczono numerem OPN YD30GEC6M2OFH, który pokrywa się z danymi firmy ASRock). Można zatem podejrzewać, że premiera układów jest tuż za rogiem.

 

źródło: benchmark.pl